Edukacja patriotyczna i kulturalna

 

MIEJSCA PAMIĘCI 2016/2017 – EDYCJA WIOSENNA

Ostatniego dnia maja 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce dydaktycznej w ramach programu Urzędu Miejskiego i WCDN-u. Opiekunami byli pani Agata Kazek
i pan Robert Cibicki. Tym razem odwiedziliśmy Niemczę i Wojsławice.
Niemcza obchodzi w tym roku Milenium Wielkiej Obrony – lokalne święto upamiętniające bohaterską obronę grodu przed zmasowanym atakiem sprzymierzonych wojsk niemieckich, czeskich i wieleckich. W 1017 roku niewielkie miasto dało radę przez miesiąc odpierać ataki ponad 12 tysięcznej niepokonanej armii cesarza Henryka II, druzgocząc ich moralnie
i psychologicznie. Niemczańscy obrońcy nie dziesiątkowali jednak swoich przeciwników. Ważnym elementem zwycięstwa był spryt, kreatywność i zapał. Mieszkańcy za wszelką cenę nie chcieli oddać nieprzyjacielowi swojego grodu. Na uroczyste obchody Gmina Niemcza zaprasza wszystkich w dniach 8-10 września b.r., kiedy to odbędą się rekonstrukcje historyczne, średniowieczne jarmarki, pokazy sztuki rycerskiej, występy teatralne i muzyczne.
W Wojsławicach z kolei znajduje się ogród botaniczny, którego początki sięgają XIX wieku. Jest on znany z największego zbioru w Polsce różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów oraz drzew i krzewów.

19 KWIETNIA 2017 – DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR HOLOCAUSTU
I POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Władze Rzeczpospolitej uznały datę 19 kwietnia jako Dzień Pamięci poświęconej wszystkim ofiarom Holokaustu, jest to również data wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.
To zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji trwało do połowy maja 1943 r. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem
w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
odbywają się w Auschwitz-Birkenau i Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
We Wrocławiu płyta upamiętniająca walczących i poległych powstańców warszawskiego getta znajduje się na placu Bohaterów Getta (zdjęcia poniżej).

13 kwietnia 2017 roku
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci obchodzimy od 2007 roku, kiedy to Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił go przez aklamację, oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.
13 kwietnia to dzień pamięci o zamordowanych blisko 22 tysiącach Polaków. Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR
na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni.
Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD.
W 2000 roku, w 60. rocznicę zbrodni katyńskiej, w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.


Obchody w 2010 roku, z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zapisały się czarną kartą w historii Polski. 10 kwietnia samolot rządowy, lecący na uroczyste obchody
w Katyniu, rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami
70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – 1 MARCA 2017 R.


(informacje za: www.1marca.pl)

Obchodzimy po raz kolejny to święto, by upamiętnić żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.
1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 r. w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 r. We Wrocławiu tradycją stał się marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych, któremu towarzyszą inscenizacje historyczne nawiązujące do prawdziwych losów uczestników Drugiej Konspiracji.

35. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

13 grudnia 2016 r. będziemy wspominać ofiary stanu wojennego – poległe w starciach
z milicją, śmiertelnie pobite na komisariatach, internowane a także zwykle zapomniane, zmarłe z powodu braku opieki medycznej. Już od wielu lat IPN prowadzi kampanię społeczną „Zapal Światło Wolności” zachęcając do zapalenia w oknie świecy w dniu 13. grudnia
o godz. 19.30. Jest to nawiązanie do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących
w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu
do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali.
(…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem,
że światła wolności nie uda się zgasić”.
Pamięć ofiar stanu wojennego można uczcić już dzisiaj biorąc udział w wirtualnej akcji „Zapal Światło Wolności” i zapalić świeczkę na stronie - swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

(informacje za: ipn.gov.pl)

MIEJSCA PAMIĘCI – EDYCJA JESIENNA W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Pod koniec listopada odbył się coroczny wyjazd uczniów naszej szkoły do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Pod opieką pani A.Kazek i pana R.Cibickiego młodzież z klas Technikum i ZSZ zwiedziła miejsce, gdzie mogła uczcić pamięć więźniów ginących w kamieniołomach w czasie II wojny światowej. Najpierw pani przewodnik opowiedziała nam o historii obozu, o okrutnych realiach życia codziennego więźniów, pokazała zdjęcia, mapy, oryginalne dokumenty i przedmioty codziennego użytku. Obejrzeliśmy też film dokumentalny ze wspomnieniami więźniów a następnie zwiedziliśmy teren poobozowy oraz kamieniołomy – miejsca pracy więźniów.
Muzeum Gross-Rosen zajmuje się gromadzeniem materiałów źródłowych, prowadzi badania naukowe i upowszechnia wiedzę historyczną, zabezpiecza pozostałości poobozowe
i udostępnia je zwiedzającym.

MIEJSCA PAMIĘCI 2015/2016

W mijającym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły mieli możliwość po raz kolejny wziąć udział w programie edukacyjnym Urzędu Miejskiego Wrocławia. Program ten umożliwia nam poznanie miejsc, które możemy nazwać naszym dziedzictwem narodowym.
Opiekunami naszych wycieczek są pani Agata Kazek i pan Robert Cibicki. Pierwszy wyjazd odbył się w październiku 2015 r. do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Jest to już nasza coroczna tradycja, by – zwiedzając teren byłego obozu pracy – uczcić pamięć więźniów ginących w kamieniołomach w czasie II wojny.
Drugi wyjazd odbył się w czerwcu 2016 r. Tym razem mogliśmy zwiedzić w Zagórzu Śląskim 100-letnią kamienną zaporę na Bystrzycy oraz Zamek Grodno, który wzniesiony został prawdopodobnie przez Bolka I w XIII w. Na zakończenie wycieczki zeszliśmy jeszcze do podziemnego kompleksu Sztolni Walimskich o nazwie „Rzeczka”. Jest to pozostałość po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich.

WYNIKI
KONKURSU HISTORYCZNEGO Z WIEDZY
O II WOJNIE ŚWIATOWEJ

. . . . . . .I MIEJSCE – Mariusz Wieczorek z kl.2a (41,5p/44p)
. . . . . . II MIEJSCE – Marcin Pacyna z kl.3g (40p/44p)
. . . . . .III MIEJSCE – Karol Kozak z kl.3b (39p/44p)

Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie! ?
A. Kazek

UROCZYSTOŚĆI MAJOWE

W związku z obchodami 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 71. rocznicy zakończenia II wojny światowej władze miasta i województwa zapraszają wszystkich mieszkańców Wrocławia na wspólne uroczystości.

2 maja 2016 - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
godz. 11.30 Występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji
godz. 12.00 Rozpoczęcie uroczystości na placu Gołębim w Rynku we Wrocławiu
(uroczyste podniesienie flagi na maszt, przemówienia okolicznościowe, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych)

3 maja 2016 - ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA
godz. 12.00 Rozpoczęcie uroczystości pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej
(przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, uroczysty przemarsz do Archikatedry Wrocławskiej)
godz. 13.00 Msza Św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez JE Arcybiskupa Józefa Kupnego Metropolitę Wrocławskiego w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

8 maja 2016 - 71. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ
godz. 14.00 Rozpoczęcie uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Oporowie
przy pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego
(przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów)

KONKURS HISTORYCZNY!

Z okazji rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim* zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursie historycznym z wiedzy o II wojnie światowej.
Konkurs odbędzie się w piątek 15.04. o godz. 9:00
(2. godzina lekcyjna).
Zgłoszenia przyjmuje pani Agata Kazek do 12.04. (sala 308).

*) W 2016 roku przypada 73. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 19 kwietnia 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu warszawskim 1944, dokończyć wyburzanie całego miasta. Walki toczyły się w centrum stolicy, jednocześnie będąc jednak „poza nią”, w dzielnicy zamkniętej, oddzielonej od części aryjskiej, która obserwowała tragedię za murami.
(informacje za: http://www.kulturalna.warszawa.pl)

19 KWIETNIA – DZIEŃ PAMIĘCI O HOLOKAUŚCIE
I PRZECIWDZIAŁANIU ZBRODNIOM PRZECIWKO LUDZKOŚCI

Władze Rzeczpospolitej uznały datę 19 kwietnia jako Dzień Pamięci poświęconej wszystkim ofiarom Holokaustu, jest to również data wybuchu powstania w Getcie Warszawskim (zbrojne wystąpienia żydowskich formacji militarnych przeciwko okupantowi hitlerowskiemu z pomocą utworzonej przez Polaków ŻEGOTY). Od tego czasu upłynęło wiele lat jednak pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest ciągle żywa.

W tym roku 19 kwietnia będziemy obchodzić 73 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Powstanie zostało stłumione dwa miesiące później, 16 maja 1943 roku. W walkach
z Niemcami zginęło ok. 5-7 tys. Żydów, a ponad 50 tys. mieszkańców getta wywieziono do obozu w Treblince.

Symbolem pamięci o tych, którzy zginęli w powstaniu w Getcie Warszawskim są od lat papierowe żonkile. To kontynuacja tradycji zapoczątkowanej przez Marka Edelmana, jednego z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który każdego roku 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

13 KWIETNIA – DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Od 2007 r. obchodzimy Dzień Pamięci zawsze w dniu 13 kwietnia -
w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Jest to święto ustanowione przez Sejm w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.

Mianem Zbrodni Katyńskiej określa się zamordowanie blisko 22 tysięcy polskich jeńców wojennych wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego
na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz osób cywilnych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi.
Ofiarą zbrodni padli polscy obywatele, będący elitą narodu, stanowiący jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców zgładzano strzałem
w tył głowy.

Wrocławianie mogą uczcić pamięć polskich oficerów odwiedzając Pomnik Ofiar, który znajduje się w Parku Słowackiego (ul. Purkyniego).

We Wrocławiu 13 kwietnia 2016 r. na oficjalne uroczystości 76. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej zapraszają: Paweł Hereniak – Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, gen. bryg. Wojciech Lewicki – Dowódca Garnizonu Wrocław, Jacek Libicki – Prezes Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej oraz Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty.

Program Uroczystości:
godz. 10:00 – Msza Święta w Bazylice Mniejszej p.w. św. Elżbiety
godz. 11:30 – Uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Katania w parku
im. Juliusza Słowackiego przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 2016 R.

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz szósty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. (informacja za ipn.gov.pl)
Kalendarz wydarzeń wrocławskich organizacji znajdziesz tutaj: http://1marca.pl/kalendarz-wydarzen

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

4 września odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. W kameralnym gronie uczniów klas maturalnych czytano fragmenty "Lalki " Bolesława Prusa. Maturzyści wysłuchali również prelekcji pani Agaty Kazek na temat życia w XIX wiecznej Warszawie.
O artyzmie dzieła opowiedziała pani Beata Telatyńska.

Następne Narodowe Czytanie już za rok!

„Kulturalna budowlanka”

21.05.2015 roku w ramach cyklu „Kulturalna budowlanka”, gościliśmy w naszej szkole aktora teatralnego, filmowego, telewizyjnego, kompozytora, autora tekstów piosenek, reżysera teatralnego, dyrektora naczelnego i artystycznego teatru muzycznego „Capitol” Pana Konrada Imielę.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1-3 technikum wraz z gronem pedagogicznym. Organizatorem spotkania był Samorząd Uczniowski, który z pomocą Pani Elżbiety Wysockiej Kosiarczyk zaprosił Pana Konrada Imielę do naszej szkoły. Nasz gość opowiedział nam o swojej działalności zawodowej, sukcesach, a także o tym jak aktorstwo stało się jego pasją. Poznaliśmy ciekawą historię teatru „Capitol” i jego przemian w kolejnych latach. W dalszej części spotkania Pan Konrad Imiela podzielił się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z grą aktorską oraz wspominał zabawne sytuacje, jakie miały miejsce podczas jego gry w teatrze. Spotkanie to było bardzo interesujące. Dostarczyło nam wielu wrażeń oraz zachęciło do poszukiwania własnej drogi życiowej, pasji i zainteresowań. Na zakończenie naszego spotkania wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć.

Samorząd Uczniowski

Koncerty Edukacyjne Dla Młodzieży

15.04.2015 chcąc poznać historię opery uczestniczyliśmy w koncercie
„Opera-piękne arie, wielcy kompozytorzy”
Serdecznie zapraszamy na kolejny ostatni już koncert 10.06.15r. godz.15.00
„Mistrzowie perkusji”
informacje - panie Janina Grytka i Agata Kazek

1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI
O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

Święto państwowe poświęcone żołnierzom niepodległościowego podziemia, którzy prowadzili walkę o suwerenność Polski. Za wierność swoim ideałom płacili cenę najwyższą – cenę swego życia.
Żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli do końca, mimo braku szansy
na zwycięstwo, nazywa się „żołnierzami wyklętymi”, ponieważ na wiele lat „wyklęto” ich z oficjalnej wersji historii i robiono wszystko, by pamięć o nich nie przetrwała. O żołnierzach wyklętych mówi się też „żołnierze drugiej konspiracji” lub „żołnierze niezłomni”. Ponad 20 tys. z nich zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności.
Święto obchodzimy od 2011 r.

Koncerty edukacyjne dla młodzieży 2014/15

Nasi uczniowie 18 lutego mieli przyjemność uczestniczyć w koncercie „Polubić jazz-Louis Armstrong i inni…” i dowiedzieli się jak doszło do jakże ciekawego gatunku muzycznego. Było to spotkanie ze swingiem,
Bluesem, bogatymi improwizacjami jazzowymi.
Serdecznie zapraszamy na następne koncerty !
Najbliższy 15 kwietnia -„Opera-piękne arie, wielcy kompozytorzy”
Bliższe informacje i zgłoszenia u pań: Agaty Kazek i Janiny Grytki

MIEJSCA PAMIĘCI 2014

W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie edukacyjnym Urzędu Miejskiego Wrocławia. Pojechali oni na autokarową wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.
Pod opieką pani Agaty Kazek i pana Roberta Cibickiego zwiedzili teren byłego obozu pracy. Pani przewodnik opowiedziała im o historii obozu, o okrutnych realiach życia codziennego więźniów, pokazała zdjęcia, mapy, oryginalne dokumenty i przedmioty codziennego użytku. Uczniowie obejrzeli najpierw film dokumentalny ze wspomnieniami więźniów a następnie zwiedzili teren poobozowy oraz kamieniołomy – miejsca pracy więźniów.
Muzeum Gross-Rosen zajmuje się gromadzeniem materiałów źródłowych, prowadzi badania naukowe i upowszechnia wiedzę historyczną, zabezpiecza pozostałości poobozowe i udostępnia je zwiedzającym.

Koncerty edukacyjne dla młodzieży

10.12.2014 r. uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym „Przeboje muzyki klasycznej”.
Koncert ten zorganizowała Filharmonia Wrocławska. Pani J.Grytka i pani A.Kazek zapraszają młodzież ZSB do uczestniczenia w następnych spotkaniach.

Najbliższe wyjście odbędzie się 18.02.2015 r.,
godz. 15:00 („Polubić jazz – L. Armstrong i inni…”).

Wyjście do Teatru Muzycznego Capitol

4 grudnia kilka osób z naszej szkoły uczestniczyło w wyjściu do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.
Mieliśmy okazję poznać Capitol od środka, usiąść w fotelach Dużej Sceny- bez płacenia biletów, ale wiązało się to z oglądaniem pustej sceny. Nawet bez świateł, aktorów i scenografii to magiczne miejsce. Widzieliśmy m.in.: zapadnie, z której spadł L.U.C.; zielony taras, na którym leżąc na leżakach można się odprężyć spoglądając na rośliny i słuchając muzyki.
Niechętnie opuszczaliśmy budynek Teatru Muzycznego Capitol i niektórzy z nas już planują, a niektórzy już mają bilety na koncerty w Capitolu.
ZAPRASZAMY!

Koncerty edukacyjne dla młodzieży

22.10.2014 uczestniczyliśmy w koncercie "Muzyczny geniusz J.F.Haendla",

Następny koncert już 10 grudnia :
"Przeboje muzyki klasycznej" o godz.15.00 w Narodowym Forum Muzyki.
Bilet wstępu 15złotych.
Zgłoszenia do pań:Janiny Grytki i Agaty Kazek

Historia w rytmie dubstepu

Na początku października uczniowie klas maturalnych z opiekunami: p. E. Popławską i p. R. Cibickim uczestniczyli w projekcji najnowszego filmu Jana Komasy pt.
„Miasto 44”.
Projekcja odbyła się w Dolnośląskim Centrum Filmowym.
Najnowszy obraz reżysera głośnej „Sali samobójców” opowiada historię grupy młodych ludzi, którym przyszło dorastać w trudnym okresie wojny i okupacji. Miłość, przyjaźń, ciekawość świata i pragnienie zabawy – typowe dla nastolatków – zostały skonfrontowane z koniecznością walki za ojczyznę. Imperatyw moralny nakazywał bohaterom zrezygnować z osobistego dobra i poświęcić się w imię wierności ojczyźnie.
Sierpniowe, upalne lato, spotkania nad Wisłą, miłosne uniesienia stanowią preludium wielkich wydarzeń, jakie za chwile nastąpią.
Komasa umiejętnie buduje klimat filmu – swoim bohaterów nie idealizuje, wręcz przeciwnie – wydobywa z nich cechy ludzkie, uniwersalne.
Kiedy do wschodnich granic Warszawy dociera Armia Czerwona, dowództwo Armii Krajowej podejmuje decyzję o wszczęciu powstania. Do walki włączają się ci młodzi ludzie, którzy do niedawna rozprawiali o literaturze, sztuce, emancypacji, stosunkach społecznych.
„Miasto 44” to film trudny, niejednoznaczny. Reżyser umiejętnie żongluje kulturowymi motywami; główny bohater przypomina bardziej herosa z powieści łotrzykowskich czy serii obrazów o Agencie Jej Królewskiej Mości, niż bohatera z podręczników do nauki historii.
Film, skierowany głównie do ludzi młodych, trafia we wrażliwość i gust odbiorcy. Jan Komasa unika jednoznacznych ocen, drażliwe wątki jedynie delikatnie sygnalizuje, ucieka od patosu i banału. Sceny brutalne, naturalistyczne przeplata sekwencjami żartobliwymi. Doskonale stopniuje napięcie, nie pozwala widzowi się nudzić.
„Miasto 44” to film, który warto zobaczyć raz jeszcze.

Prawa Człowieka nie są nam dane raz na zawsze -
rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu Praw Czowieka

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie ZSB brali udział w projekcie Urzędu
Miasta Wrocławia i WCDN-u, w ramach którego odbyły się dwa konkursy:
1. Konkurs na fotoreportaż o prawach człowieka –
wyróżnienie w nim otrzymała Monika Markowska uczennica kl.3b

2. Konkurs na najlepsze wystąpienie publiczne na temat:
„Co byś powiedział/a na temat ochrony praw człowieka i obywatela, gdybyś miał okazję wystąpić na forum PE?” –
tu z kolei wyróżnienie dostał Eliasz Szczepańczyk uczeń kl.3g

Gratuluję im serdecznie tych wyróżnień i dziękuję za ciężką pracę,
włożoną w przygotowania do konkursu!!! Dziękuję również uczennicom:
Darii Sikorskiej (kl.3b) i Paulinie Mrozowskiej (kl.2a) za udział w konkursie.

Agata Kazek

Bliżej z kulturą Romów

Do naszej szkoły na Mikołajki , 6 grudnia przyjechała Pani trenerka Joanna Nekanda-Trepka, aby nas zapoznać bliżej z kulturą Romów. Były to bardzo ciekawe warsztaty, jak widać na zdjęciach.

UWAGA: Ciągle czekamy na chętne osoby do pracy przy projekcie
z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Prosimy zgłaszać się do pani Janiny Grytki i pani Agaty Kazek.

WYCIECZKA DO MIEJSCA PAMIĘCI

Dzięki Urzędowi Miejskiemu Wrocławia uczniowie ZSB wzięli udział w edukacyjnym projekcie realizowanym w Miejscu Pamięci. Pojechali oni 3.12.2013 r. z panią
Agatą Kazek do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, gdzie obejrzeli film historyczny a następnie przeszli po terenie byłego obozu i ekspozycjach muzealnych
z przewodnikiem.

Kultura polskich Romów. Poznajmy się!

  Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w nowym programie Centrum Edukacji Obywatelskiej: Kultura polskich Romów. Poznajmy się!
Odbędą czterogodzinne warsztaty , podczas których specjaliści od wielokulturowości prowadzić będą warsztaty - przygotowane specjalnie dla uczestników programu i stworzone na ich potrzeby.

BLOG

Zainteresowanych uczniów zapraszam do współpracy - Janina Grytka

Od lewej u góry z klasy 1g: Piotr Madej, Adam Pałęcki, Izabela Tarnowska, Maciej Wołodkiewicz. Od lewej na dole: Martyna Trela, Karolina Zdechlik.

4 czerwca DZIEŃ WOLNOŚCI I PRAW OBYWATELSKICH

Z okazji 24. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce,
4 czerwca2013 r. uczniowie ZSB z kl. 2b i 1g wraz z p. Agatą Kazek wzięli udział
w specjalnie zorganizowanej lekcji historii we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Lekcję już po raz drugi przygotowały klasy teatralne LO Nr XVII.
Jej tytuł brzmiał: „Raport z oblężonego miasta”.

Wraz z innymi uczniami wrocławskich szkół mieliśmy okazję wysłuchać
utworów barda „Solidarności” Przemysława Gintrowskiego - Mury

(Zdjęcia za: http://www.lo17.wroc.pl/, http://www.solidarnosc.wroc.pl/?id=2406)

29 MAJA - DZIEŃ WETERANA

29 maja we Wrocławiu na Rynku Głównym odbędzie się Święto - Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. ( informacje za: http://www.dzien-weterana.pl/) Komitet Organizacyjny zaprasza na wyjątkową uroczystość na wrocławskim Rynku. Niezależnie czy jesteś weteranem czy osobą cywilną, mieszkańcem Wrocławia, bądź innego miasta, niezależnie od posiadanego stopnia i pełnionej funkcji - możesz w tej uroczystości wziąć udział. Przewidzianych jest oprócz oficjalnych uroczystości mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży.
Nikt nie potrzebuje zaproszenia, żeby wspólnie celebrować tę uroczystość oraz poprzez swoje uczestnictwo wykazać poparcie dla ludzi służących pod flagą Rzeczypospolitej oraz w jej imieniu - w misjach poza granicami kraju. Pamiętajcie nie ma żadnych ograniczeń, bądźcie z nami w ten wyjątkowy dzień! Niech Polski Żołnierz, Funkcjonariusz czy Osoba Cywilna czuje dumę oraz ma szacunek i wsparcie od społeczeństwa z powodu służby dla Ojczyzny w misjach poza granicami kraju, w czasie pełnienia których niektórzy z nich zostali ranni lub ponieśli najwyższą cenę - cenę życia.

Klasa 2a uczciła Dzień Weterana, składając kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia.

KONKURS HISTORYCZNY Z WIEDZY O II WOJNIE ŚWIATOWEJ
Z OKAZJI 70. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA W GETTCIE WARSZAWSKIM

W tym corocznym konkursie, przeprowadzonym przez panią A. Kazek, wzięli udział uczniowie zarówno klas technikum jak i zasadniczej szkoły zawodowej. Wykazali się oni sporą wiedzą na temat II wojny światowej.

A oto zwycięzcy:

I miejsce - Adrian Szpak (kl.1g)
II miejsce - Aleksander Żygadło (kl.1b)
III miejsce - ex aequo Dominik Mikołajczak i Andrzej Nowakowski (kl.1b)

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy im za udział
w konkursie!

KONKURSY HISTORYCZNE

Zapraszamy lubiących historię i chcących sprawdzić swoją wiedzę do udziału w szkolnym konkursie o II wojnie światowej. Konkurs odbędzie się 24 kwietnia 2013 r.
Szczegóły u pani A. Kazek

Z okazji zbliżającego się Dnia Weterana (29 maja) serdecznie zapraszamy do
udziału w konkursie pt. „Weterani – wczoraj i dziś”. Zadaniem jest napisanie
eseju na wyżej podany temat i przesłanie go do 30 kwietnia 2013 r.
Przewidziane są nagrody pieniężne! Szczegółowe informacje pod adresem:
link

13 KWIETNIA - DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Od 2007 r. obchodzimy Dzień Pamięci zawsze w dniu 13 kwietnia- w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Jest to święto ustanowione przez Sejm
w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku”.

Mianem Zbrodni Katyńskiej określa się zamordowanie blisko 22 tysięcy polskich jeńców wojennych wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz osób cywilnych przetrzymywanych w obozach
i więzieniach na Ukrainie i Białorusi.

Ofiarą zbrodni padli polscy obywatele, będący elitą narodu, stanowiący jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców zgładzano strzałem w tył głowy.

Dwa dni po komunikacie w niemieckiej prasie, moskiewskie radio oskarżyło Niemców o dokonanie zbrodni. Sugerowano, że masowego morderstwa dokonali oni w 1941 roku. Tę wersję upowszechniała propaganda Związku Radzieckiego, a za nią - władze PRL.

Prawda była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku Moskwa przyznała, że zbrodnię popełniło NKWD. W 1992 roku prezydent Rosji Borys Jelcyn ujawnił dokumenty obciążające sowieckie Politbiuro i Józefa Stalina. 14 października 1992 roku, na polecenie Jelcyna, naczelny archiwista państwowy Rosji Rudolf Pichoja przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie kopie dokumentów z teczki specjalnej nr 1.

Śledztwo w sprawie Zbrodni Katyńskiej prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Historycy IPN uważają tę zbrodnię za ludobójstwo, ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi, a faktycznie narodowymi oraz jej masowość.

We wrześniu 2005 roku zakończyło się 14-letnie śledztwo rosyjskiej prokuratury wojskowej. Rosjanie uznali, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa i nikogo nie postawili przed sądem. 26 listopada 2010 roku rosyjska Duma przyjęła projekt uchwały, potępiającej zbrodnię katyńską. Dokument zatytułowany „O tragedii katyńskiej i jej ofiarach”, obarcza winą za zbrodnię Józefa Stalina oraz innych radzieckich przywódców.

Wrocławianie mogą uczcić pamięć polskich oficerów odwiedzając Pomnik Ofiar, który znajduje się w Parku Słowackiego (ul. Purkyniego).

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

W tym roku szkolnym klasa 2a wraz z wychowawczynią, p. E. Popławską, uczestniczy w projekcie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”.
Raz w miesiącu bierzemy udział w projekcji filmu, dyskusji i multimedialnych warsztatach.
Ambitne kino już nas nie przestrasza, bo każdy seans jest poprzedzony prezentacją i słowem wstępu, które wygłasza specjalista – filmoznawca lub dziennikarz filmowy.
Projekt ten pokazuje, jak ciekawie spędzać czas, równocześnie wiele się ucząc.

W ramach edukacji filmowej uczestniczymy w cyklu "Filmowe arcydzieła"

a w nim:

Dyktator - reż. Ch. Chaplin, USA 1940, 126'
Obywatel Kane - reż. O. Welles, USA 1941, 119'
Człowiek z marmuru - reż. A. Wajda, Polska 1976, 156'
Powiększenie - reż. M. Antonioni, W. Brytania, Włochy 1966, 110'
Pies andaluzyjski - reż. L. Bunuel, Francja 1929, 13'
Dyskretny urok burżuazji - reż. L. Bunuel, Francja 1972, 100'
Amadeusz - reż. M. Forman, USA 1984, 160'
Butch Cassidy i Sundance Kid - reż. G.R. Hill, USA 1969, 110'
Grek Zorba - reż. M. Kakogiannis, Grecja, USA, W. Brytania 1964, 142'
Jak zostać królem - reż. T. Hooper, Australia, USA, W. Brytania 2010, 118'

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uchwalony został
3 lutego 2011 roku w celu przywrócenie pamięci i oddania należnej czci tym, którzy
po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o Polskę wolną i demokraty -
czną. Przyjmuje się dziś, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało
bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.

1 marca nie został wybrany przypadkowo. Tego dnia w 1951 roku, w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność
i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.
Po raz pierwszy Dzień obchodzono w 60. rocznice ich śmierci, 1 marca 2011 roku.

Strona poświęcona Żołnierzom Wyklętym

WROCŁAWSKI PLAN OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1.03.2013
godzina 10.30 - oficjalne obchody na Cmentarzu Osobowickim, spotkanie przed bramą główną...
.....................przemarsz
wszystkich środowisk i pocztów sztandarowych na miejsce uroczystości
godzina 13.00 - uroczyste zakończenie konkursu na temat Żołnierzy Wyklętychy, II Edycja, Sala
............................Kolumnowa Urzędu Województwa Dolnośląskiego, plac Powstańców Warszawy 1
godzina 18.00 -19.00 Msza Św. w Bazylice Garnizonowej p.w. Św. Elżbiety we Wrocławiu ........
godzina 19.00 -19.30 Wydarzenie multimedialne na Rynku - spotkanie pod budynkiem Banku ....
Zachodniego WB....................................................................

godzina 19.30 - Marsz Pamięci: Rynek - Pomnik Pileckiego...
..................................................

2.03.2013
godzina 10.30 - 24.00 Maraton filmowo-dyskusyjny pt. PAMIĘTAJMY O NIEZŁOMNYCH ..........
...............Spotkania z kombatantami, autorami filmów, kiermasz książek i artykułów związanych
....................... z tematyką Żołnierzy Wyklętych - siedziba Civitas Christiana ul. Kuźnicza 11-13
10.30-11.00 film Młody Wrocław pamięta o Niezłomnych-Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN
11.00-12.00 film Żołnierze Wyklęci. Jerzy Woźniak-reżyseria Sławomir S. Górski ............
12.30-13.30 film Kresy – Wileńszczyzna-Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN ......................
14.00-15.00 film Kadry. Film o Narodowych Siłach Zbrojnych- reżyseria Jerzy Zalewski ....
15.30-16.30 film Kresy- Lwów - Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN ....................................
17.00-18.00 film Dywizja nastolatków - reżyseria Alina Czerniakowska............................
18.30-20.00 film Sny stracone, sny odzyskane -reżyseria Arkadiusz Gołębiewski.............
20.00-21.00 Pokaz klipów muzycznych o Żołnierzach Wyklętych ..................................
21.00-22.00 film Nigdy nie wrócisz do domu -reżyseria Jolanta Krysowata .....................
22.00-23.00 film Oskarżenie- reżyseria Grzegorz Braun.................................................
23.00-24.00 film Pani Weronika i jej chłopcy- reżyseria Artur Pilarczyk...........................

31 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

"Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności".
Kampania społeczna w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej w 31 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
organizuje kampanię społeczną upamiętniającą jego ofiary.

Kampania IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Po 31 latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem. Akcja poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, a także, zwykle zapominanym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych.

(źródło: za Komunikatem prasowym IPN)

Wystawa FESTUNG BRESLAU w ZSBPrzez ostatnie 2 tygodnie, dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej,
mogliśmy oglądać w naszej szkole wystawę zdjęć zatytułowaną „Festung Breslau”.
Organizacją wystawy zajęła się pani Beata Telatyńska. Uczniowie zwiedzali wystawę
ze swoimi wychowawcami, a w sprawach merytorycznych zwracali się do naszych historyków - pani Agaty Kazek i pana Roberta Cibickiego.
Mogliśmy zobaczyć, jak wyglądał Wrocław w ostatnich dniach wojny oraz
w pierwszych miesiącach po jej zakończeniu.

Jeśli interesuje Cię Festung Breslau

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o historii naszego miasta

Wycieczka do Muzeum w Gross-Rosen

Jak co roku, uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w wycieczce do Rogoźnicy, by zwiedzić teren byłego obozu hitlerowskiego w Gross-Rosen.
Uczestnikami byli uczniowie klasy 3c i 3a.

Pierwszy etap wycieczki, to piesze przejście ze Strzegomia
przez Krzyżową Górę do Rogoźnicy.

W Muzeum obejrzeliśmy film o byłym obozie KL Gross-Rosen, a następnie
z przewodnikiem zwiedziliśmy teren obozowy.